Korfu

Korfu (v gréčtine Kerkyra) ležiaci v Iónskom mori je najsevernejším gréckym ostrovom. Jeho celková dĺžka je 65 km a šírka 32 km. Často je nazývaný aj "vždy zelený", lebo na rozdiel od ostatných gréckych ostrovov, ktoré sú väčšinu roka vďaka horúčavám vyprahnuté, tu sa zelená vegetácia udrží aj počas horúceho leta. 

Korfu je definovaný drsnými pohoriami, farebnými oleandrami, dlhými piesočnatými plážami a krištáľovo čistým morom. Jeho bohaté kultúrne dedičstvo má svoje korene v gréckej mytológii, ale odráža aj obdobia strávené pod nadvládou Benátok, Francúzska a Británie.

Historické centrum hlavného mesta ostrova je od roku 2007 na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Klíma a plavebná sezóna

Korfu má stredozemné podnebie s horúcimi letami a zrážkami v zimnom období. V lete priemerné denné teploty dosahujú 28 až 31 °C a nočné 16 až 19 °C. V zime klesnú na 14 až 16 °C cez deň a 5 až 7 °C v noci. Mesiace máj/jún a september/október sú považované za najpríjemnejšie.

Hlavnou sezónou pre okružné plavby je obdobie od mája do septembra.
Korfu je obľúbenou zastávkou počas plavieb po východnom Stredomorí. Zastavujú sa tu výletné lode všetkých plavebných spoločností, ako napríklad MSC, Costa, AIDA, TUI, Oceania, NCLSilversea, Celebrity, Viking .. .

Kam sa vydať na Korfu

 • Historické centrum (UNESCO) - v toto aristokratické mestečko s benátskymi prvkami ukrýva množstvo zaujímavých miest: najväčšiu grécke námestie, Spianada; sochu grófa Von Der Schulenburga; významný ortodoxný kostol sv. Spyridona; starú benátsku pevnosť Fortezza, a novú pevnosť Agiosa Markosa, archeologické múzeum; hrobku Menekrata zo 7. storočia p.n.l. ... Pitoreskný labyrint úzkych uličiek a schodov začína na severnej strane kostola sv. Spyrídon. 
 • Achilleion Palace asi 10 km od mesta. Nádherná vila postavená rakúskou kráľovnou Sissi odráža jej lásku pre antické Grécko a jeho mytológiu. Dnes je múzeom a je jednou z najobľúbenejších atrakcií ostrova.
 • Múzeum Palaiopolis-Mon Repos je kaštieľ postavený v typickom neoklasicistickom štýle (1831), postavený Sirom Frederickom Adamom, v období britskej nadvlády. Neskôr bol letnou rezidenciou gréckej kráľovskej rodiny.
 • Jedna z najfotografovanejších pamiatok, kláštor Panagia Vlacherna na ostrovčeku, ktorý s pevninou spája 300 metrov dlhý most. Neďaleko neho leží aj Pontikonisi (Myší ostrov - pomenovaný tak podľa svojho tvaru), ktorý je vraj legendárnou Odysseovou loďou, ktorú tu nahnevaný boh mora Poseidón premenil na kameň. Nachádza sa na ňom byzantínska kaplnka Pantokrator a je možné si ho pozrieť iba z člna.
 • Asi 4 km od prístavu / 2 km z centra leží chrám Artemis Goro z 6. storočia p.n.l. a kláštor sv. Teodora zo Stratie.
 • Zábavný vodný park Aqualand sa nachádza 8 km od prístavu

Deň na pláži: najbližšie sú malá mestská pláž Faliraki (iba 2,5 km od prístavu) alebo Mon Repos (3 km).
K populárnym, ale vzdialenejším pieskovým plážam, ako Dassia (10 km od prístavu), Kontogialos (13 km), Glyfada (16 km) ... sa dostanete autobusom alebo taxíkom.

Najobľúbenejšie exkurzie

 • Chute a vône Korfu.
 • Excluzívne: palác Achilleion, Paleokastritsa a mesto Corfu.
 • Hop-On Hop-Off totál Korfu tour. 
 • Dobrodružný výlet na džípoch.
 • Deň na pláži Glyfada.
 • Korfu v minulosti a dnes

Naše tipy pre destináciu Korfu

Jazyk: gréčtina. V turistických oblastiach sa bežne dohovoríte po anglicky.
Časový posun oproti Slovensku: +1 hodina (UTC+2)
Mena: euro
Čo ochutnať - miestne špeciality: Tradičná grécka kuchyňa je tu obohatená francúzskymi a benátskymi vplyvmi. Ako predjedlo slaný pražený syr saganaki. Ďalej stakofisi - sušená treska dusená v paradajkovej omáčke; bourdeto - z ryby, cibule, papriky a citrónovej šťavy; morský vlk a la Bianco na bielom víne, s cesnakom a so zemiakmi; pastrokio - baklažán vyprážaný so syrom, bravčovinou, salámou, plátkami varených vajec a následne zapečený; pastitsada - voňavý guláš dochutený cukrom, muškátovým orieškom, škoricou a bobkovým listom; zeleninový koláč zorkasofrito - pražené hovädzie mäso posypané množstvom cesnaku, dolce garbo - bravčové pomaly dusené na víne s cibuľou a koreninami, podávané s polentou. Ako zákusok, tradičné grécke koláče sikomaida robené z figovej pasty, sekaných mandlí a orechov, sú balené v orechových listoch alebo fogatsa - sladké okrúhle briošky. 
Určite ochutnajte aj kumquat - miestne mini citrusy horko-sladkej chute.  Zapite to vínom, výborným miestnym pivom alebo likérom ouzo.
Čo nakúpiť - miestne suveníry: miestny olivový olej a kozmetika z neho; upomienkové predmety z mramoru; varechy, lyžice, misky a podnosy z olivového dreva; grécke kožené sandále; sety tavli - miestna obdoba hry backgammon; keramika; ručne vyrábané výšivky a čipky; ružence komboloi z jantáru, koralu, skla, dreva alebo plastu; šperky s gréckym talizmanom pre šťasie, okom mati, pochúťky z citrusov komquat; med, sušené bylinky; vlnené koberčeky flokati.
Kde nakupovať: obchody v uličkách starého mesta; nákupné centrum Well, obchody Hellenic Duty Free, mestský trh.
Otváracie hodiny: obchody pondelok - piatok 9:00 - 13:30 a 17:00 - 21:00 / sobota 9:00 - 14:00; supermarkety pondelok - piatok 9:00 - 21:00 / sobota 9:00 - 18:00; obchody a služby pre turistov počas letnej sezóny sú často otvorené od rána do polnoci alebo dlhšie.
Taxíky: platí sa podľa tachometra - informačná tabuľka o jazdnom by mala byť viditeľne umiestnená. Taxíky stojace pred prístavným terminálom, ponúkajú aj cenovo výhodné vyhliadkové okruhy so zastávkami pri pozoruhodnostiach ostrova. Dojednajte si cenu vopred. Mnohí vodiči sú aj improvizovanými sprievodcami, i keď nie všetci sa dohovoria po anglicky. Mnohé z nich nemajú možnosť platby kartou, takže majte pripravené 20/10/5 € bankovky.
Prepitné: v Grécku nie je očakávané, i keď samozrejme je vítané. Ak ste boli spokojní s preukázanými službami, môžete nechať 5-10%, alebo len zaokrúhliť platbu. 

Prístavný terminál na Korfu

Výletné lode kotvia pri hlavnom meste Corfu na východnom pobreží ostrova, v prístave Neo Limani. Vzdialenosť prístavu od centra je asi 2,5 km / asi 30 min chôdze) po nábreží. K dispozícii sú aj taxíky a niektoré spoločnosti ponúkajú aj kyvadlovú dopravu.

Ak je v prístav plný, lode môžu stáť aj na kotve a cestujúcich na breh dopravovať šalupami. 
Plavebný terminál je vybavený informačnými stánkami, stanicou prvej pomoci, čakárňou s bezplatnou wi-fi a tax-free obchodíkmi so suvenírmi. Cestujúci sú od lode do terminálu dopravení bezplatnými autobusmi. 

Pri termináli je zastávka modrých autobusov, ktoré premávajú po okolí hlavného mesta.  Zelené jazdia po celom ostrove. Autobus číslo 7 ide na pláž Dassia a odchádza každých 20 minút (v nedeľu každú polhodinu). 

Aj priamo v prístave sa dajú prenajať bicykle.

Najbližšie letisko Corfu Airport Ioannis Kapodistrias (CFU) je od prístavu vzdialené 3 km

Mapa Korfu:

Zdroj fotografie:  Pixabay (by G37G) a vlastné ZU, 2017

Plavby z prístavu Korfu
 • AIDAblu

  AIDAblu

  Východné Stredomorie
  Korfu, Grécko Korfu, Grécko
  Dátum odchodu: 30. 03. 2024
  749 € vnútorné
  1 099 € vonkajšie
  1 499 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 749 €
 • AIDAblu

  AIDAblu

  Východné Stredomorie
  Korfu, Grécko Korfu, Grécko
  Dátum odchodu: 30. 03. 2024
  1 449 € vnútorné
  2 149 € vonkajšie
  2 649 € s balkónom
  Dĺžka: 14 nocí
  Cena od: 1 449 €
 • AIDAblu

  AIDAblu

  Východné Stredomorie
  Korfu, Grécko Terst, Taliansko
  Dátum odchodu: 30. 03. 2024
  1 349 € vnútorné
  2 049 € vonkajšie
  2 549 € s balkónom
  Dĺžka: 16 nocí
  Cena od: 1 349 €
 • AIDAblu

  AIDAblu

  Východné Stredomorie
  Korfu, Grécko Korfu, Grécko
  Dátum odchodu: 13. 04. 2024
  849 € vnútorné
  1 040 € vonkajšie
  1 460 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 849 €
 • AIDAblu

  AIDAblu

  Východné Stredomorie
  Korfu, Grécko Korfu, Grécko
  Dátum odchodu: 13. 04. 2024
  1 649 € vnútorné
  2 199 € vonkajšie
  2 695 € s balkónom
  Dĺžka: 14 nocí
  Cena od: 1 649 €
 • AIDAblu

  AIDAblu

  Východné Stredomorie
  Korfu, Grécko Korfu, Grécko
  Dátum odchodu: 20. 04. 2024
  849 € vnútorné
  1 040 € vonkajšie
  1 485 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 849 €
 • AIDAblu

  AIDAblu

  Východné Stredomorie
  Korfu, Grécko Korfu, Grécko
  Dátum odchodu: 27. 04. 2024
  799 € vnútorné
  1 129 € vonkajšie
  1 549 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 799 €
 • AIDAblu

  AIDAblu

  Východné Stredomorie
  Korfu, Grécko Korfu, Grécko
  Dátum odchodu: 27. 04. 2024
  2 249 € vonkajšie
  2 940 € s balkónom
  Dĺžka: 14 nocí
  Cena od: 2 249 €
 • AIDAblu

  AIDAblu

  Východné Stredomorie
  Korfu, Grécko Korfu, Grécko
  Dátum odchodu: 04. 05. 2024
  899 € vnútorné
  1 199 € vonkajšie
  1 680 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 899 €